Razpis tekmovanja v znanju Vesela šola 2024/2025
Šolsko tekmovanje v znanju Vesela šola bo 5. marca 2025, državno tekmovanje pa 9. aprila 2025. Na tekmovanju Vesele šole lahko sodelujejo osnovnošolci od 4. do 9. razreda. Za slepe in slabovidne učence ter učence v prilagojenem programu pripravimo prilagojene veselošolske vprašalnike.
Prijava na tekmovanje
Učenci se na tekmovanje v znanju Vesela šola prijavijo pri učitelju – mentorju Vesele šole.
Učitelji tekmovalce v znanju Vesele šole prijavijo preko informacijskega strežnika DMFA, kjer so objavljena navodila za prijavo in roki.
Prijava mentorstva
Mentorji v 55. sezoni Vesele šole sodelujete z izpolnjeno prijavo mentorstva. Povezavo na prijavnico in povabilo k prijavi bodo šole dobile 21. avgusta 2024. Z novo sezono ukinjamo prijave z izpolnjevanjem in pošiljanjem PDF obrazcev. Za vsa vprašanja smo vam vedno na voljo, pišete nam lahko na elektronski naslov vesela.sola@mladinska-knjiga.si ali po pošti na naslov: Mladinska knjiga Založba, Uredništvo Vesele šole, Slovenska 29, 1000 Ljubljana.
Mentorice in mentorji bodo vsak mesec na svojo šolo prejeli izvod revije Pil z veselošolsko prilogo, na svoj elektronski naslov pa redna obvestila z informacijami o tekmovanju, dodatnih vsebinah za tekmovalce in vsebinah za mentorje.
Mentorji veselošolcev ob koncu sezone prejmejo potrdila o strokovnem sodelovanju. Potrdila prejmete po elektronski pošti s strani DMFA.
Kako poteka tekmovanje?
Tekmovanje Vesele šole je dvostopenjsko, na šolski in državni ravni. Tekmovanje je dostopno vsem prijavljenim učencem (udeleži se ga lahko vsak učenec, ki se nanj prijavi v šoli pri mentorju Vesele šole).
Šolsko tekmovanje je organizirano na vsaki šoli, ki sodeluje v Veseli šoli. Mentorji tekmovalne pole samonatisnejo s strežnika DMFA. Mentor Vesele šole en dan pred šolskim tekmovanjem natisne tekmovalne pole, ki jih razdeli učencem in poskrbi za izvedbo tekmovanja po navodilih uredništva Vesele šole. Uredništvo izjemoma pošlje natisnjene tekmovalne pole za nižji izobrazbeni standard oziroma prilagojeni program za šolsko tekmovanje mentorju Vesele šole. Vsi tekmovalci, ki dosežejo stopnjo znanja, določeno s Pravilnikom o tekmovanju v znanju Vesele šole za šolsko tekmovanje, se uvrstijo na državno tekmovanje, ki poteka na izbrani šoli. Tekmovanje vodi in organizira uredništvo Vesele šole skupaj s sodelavci na šolah organizatorkah. S sezono 2024/2025 uvajamo skeniranje listov z odgovori za transparentnejše ocenjevanje in preverjanje rezultatov ter morebitne pritožbe in popravke kar preko strežnika DMFA. Mentorji skenirane liste z odgovori naložijo na strežnik DMFA, originale pa hranijo vsaj še 14 dni.
Zmagovalci državnega tekmovanja so tisti, ki dosežejo raven znanja, določeno s Pravilnikom o tekmovanju.
Vsebine tekmovanja v znanju Vesele šole
Namen tekmovanja v znanju Vesele šole je širjenje splošnega znanja. Vsebine so lahko povezane z učnim načrtom osnovne šole, lahko pa so izbrane zato, da bi učence seznanili tudi s takimi vsebinami, ki v učnem načrtu za osnovnošolce niso predvidene.
Predvidene veselošolske teme v sezoni 2024/2025*
- Labirint čustev (september 2024)
- Adrenalinski športi (oktober 2024)
- Varna raba novih tehnologij (november 2024)
- Luna (december 2024)
- Obnovljivi viri energije (januar 2025)
- Kaj jejo živali (februar 2025)
- Letala na pomoč (marec 2025)
- Planšarstvo (april 2025)
- Kako so nastale barve (maj 2025)
- Koralni grebeni (junij 2025)
*Organizator si pridržuje pravico do sprememb seznama veselošolskih tem.
Kaj pride v poštev za šolsko in državno tekmovanje?
Tekmovanje v znanju Vesela šola je dvostopenjsko. Učenci najprej tekmujejo na šolski stopnji, ki zajema:
- teme v tiskani izdaji Vesela šola – priloga revije PIL od septembra do vključno februarja,
- eno vprašanje iz knjige, ki je določena v tekmovalni sezoni.
Tekmovalci, ki se uvrstijo na državno tekmovanje, bodo na zadnji stopnji tekmovali iz naslednjih vsebin:
- teme v tiskani izdaji Vesela šola – priloga revije PIL od septembra do vključno marca,
- učne poti na spletni strani Vesele šole (od septembra do vključno marca),
- eno vprašanje iz knjige, ki je določena v tekmovalni sezoni.
- članki iz revije PIL (do vključno marca), ki so označeni z znakom Vesela šola.
Tudi za učence prilagojenega izobraževalnega programa z nižjim izobrazbenim standardom (NIS) je tekmovanje Vesela šola dvostopenjsko, a prilagojeno. Vsebine, iz katerih tekmujejo, vsebujejo le teme v tiskani izdaji Vesela šola – priloga revije PIL (od septembra do vključno februarja za šolsko tekmovanje in od septembra do vključno marca za državno tekmovanje). Učenci z NIS ne odgovarjajo na vprašanja iz izbrane knjige, učnih poti na spletu in člankov iz revije PIL, ki so označeni z znakom Vesela šola. Slikovno gradivo na vprašalnikih bo v največji možni meri enako slikovnemu gradivu v tiskani izdaji Vesele šole.
Članki
- september:
- oktober:
- november:
- december:
- januar:
- februar:
- marec:
Vprašalniki
Posamezna naloga vsebuje:
– vprašanje,
– navodilo za reševanje vprašanja in
– prostor za odgovor.
Tipi nalog
- Naloge izbirnega tipa z več, navadno štirimi ali več možnimi odgovori, izmed katerih tekmovalec izbere pravilnega. Nekatere naloge imajo več možnih odgovorov, kar je v navodilih jasno napisano.
- Naloge povezovanja stolpcev: za pravilen odgovor je treba povezati po dva elementa.
- Naloge dopolnjevanja stavkov ali besedila, kjer je treba izmed možnih odgovorov izbrati pravilne in z njimi dopolniti besedilo. Kadar pravilna rešitev ni napisana, jo mora napisati tekmovalec sam.
- Druge naloge: logične uganke, križanke, izpolnjevanke, rebusi in druge slikovne naloge.
Celoten vprašalnik vsebuje 24 nalog (oz. 15 nalog za učence s prilagojenim programom), ki zajamejo veselošolsko snov, obravnavano v posamezni šolski sezoni. Vprašalniki se razlikujejo glede na težavnost, za vsak razred je pripravljena posebna tekmovalna pola. Čas za reševanje nalog je 60 minut.
Zakaj tekmovati?
S sodelovanjem v Veseli šoli učenci spoznavajo različna zanimiva področja človekovega delovanja in svet narave ter družbe. Vesela šola izhaja kot tiskana priloga v reviji Pil in kot učna pot na spletu. Z branjem priloge in reševanjem učne poti na spletu veselošolci:
- širijo splošno znanje in razgledanost,
- spoznavajo različne pomembne ljudi in organizacije,
- se urijo v rabi digitalne tehnologije z namenom učenja,
- se seznanjajo s koristnimi spletnimi stranmi,
- bogatijo besedni zaklad v angleščini in nemščini,
- brusijo svoje sposobnosti reševanja nalog in razumevanja.